Mamo nie jesteś sama

Dzisiejszy wpis będzie tylko dla Mam 🙂 Chcę wam powiedzieć, że nie jesteście same, że takich mam jak wy jest wiele, że nie tylko wy przeżywacie ciężkie chwile z dzieckiem. Chyba każda z nas Mam czuje się czasami zmęczona macierzyństwem, ma ochotę wyjść z domu i zrobić coś tylko dla siebie. Chyba każda z nas Mam czasami nie wie co ze sobą zrobić, czuje się zagubiona w tym nowym świecie dziecka, pieluch, zupek, zabawek. Rodzi się frustracja, zwątpienie, brak cierpliwości do dziecka. Niektóre Mamy krzyczą na swoje dzieci, inne duszą w sobie negatywne emocje. Z każdej strony jest to złe dla nas. Wiecie co, ja też tak miałam, a raczej jeszcze czasami mam.

Miałam wrażenie, że dopadł mnie baby blues, później, że mam depresję aż w końcu stwierdziłam, że chyba muszę z kimś o tym porozmawiać. Stał się cud, przypadkiem zobaczyłam plakat Fundacji Dzieci Niczyje, który zapraszał na warsztaty dla Mam – Oswoić depresję. Zadzwoniłam, poszłam. Znalazłam kilka odpowiedzi na moje pytania, powoli rozwiewają się moje wątpliwości czy jestem dobrą mamą i otrzymuję wsparcie od innych. A co najważniejsze mogę wyjść z domu i pogadać z kimś dorosłym 🙂

IMG_2961

Nie będę wam opisywać tych warsztatów, chcę wam za to napisać coś o Fundacji Dzieci Niczyje. Robię to zupełnie bezinteresownie, to nie jest post sponsorowany. Uważam, że dużo dobrego robi ta fundacja dla rodzin, dla Mam, dla Ojców, dla dzieci 🙂 Nie wiem czy zetknęliście się kiedyś z pakietem Dobry Rodzic, który jest rozdawany w przychodniach lekarskich dla dzieci. Ja po raz pierwszy właśnie z takich biuletynów dowiedziałam się o tej fundacji a sam pakiet zawierał wiele mądrych i ważnych informacji. Po pierwsze krótkie poradniki o tym, czego nie wolno robić małemu dziecku (co jest oczywiste ale nie każdy świeżo upieczony rodzic zdaje sobie z tego sprawę), jak się bawić z dzieckiem, jak się cieszyć udanym rodzicielstwem i wiele innych bardzo dobrych i mądrych porad. Bez zbędnego moralizowania, krótko i na temat ale bardzo treściwie. Dla mnie ten mały pakiet rodzica był chyba lepszy niż czytanie długich elaboratów w książkach o wychowaniu dzieci.

Myślę, że dobra Mama to taka, która jest szczęśliwa sama ze sobą, pogodzona ze swoim macierzyństwem i rozumiana przez najbliższe otoczenie. To ważne, aby mieć z kim o tym pogadać, aby mieć się do kogo wyżalić. Chociaż to może wydać się innym błahe i nie ważne ale zwykłe wyjście z domu do ludzi jest dla nas Mam czymś mega ważnym. Siedząc w domu tylko z dziećmi w pewien sposób dziczejemy i potem nawiązywanie relacji, kontaktów z innymi ludźmi może okazać się dla nas trudne.

Poczytajcie o Fundacji Dzieci Niczyje, znajdźcie tam informacje dla siebie 🙂 a jeśli jeszcze nie rozliczyliście PITa i zastanawiacie się na kogo przekazać swój 1% to zachęcam aby dać to właśnie tej Fundacji 🙂 bo prowadzi wiele programów edukacyjnych, a ten o którym ja pisałam i jest mi najbardziej bliski nazywa się Dobry rodzic – dobry start. Wejdźcie, poczytajcie, pomyślcie przez chwilę o sobie i swoich emocjach, które wpływają na nasze największe skarby – nasze dzieci 🙂 Pozdrawiam gorąco!

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s