Dziś chcę napisać o samotności matki i wcale nie chodzi mi o mamę, która sama wychowuje swoje dziecko. Chcę poruszyć temat samotności, stanu jaki dotyka wiele z nas mam. Samotność można odczuwać będąc z kimś, to ten stan ducha, który jest w nas.

img_3479

Moja samotność to brak kontaktów z ludźmi, przyjaciół, którzy nagle zapomnieli o mnie gdy zostałam mamą. Moja samotność to dom, gdzie coraz bardziej czuję się więźniem a nie mieszkańcem. Ciągle przeżywam te same chwile. Poranki, południa i wieczory. Zawsze ten sam tryb, ten sam scenariusz. Dni zmieniają się w tygodnie, tygodnie w miesiące. Miesiące w lata… pory roku pokazują mi, że samotność jest mniejsza bo są spacery i częstsze spotkania ze znajomymi. Zima to czas nasilonej samotności bo w domu jestem tylko ja i moja córeczka.

Zima jest zła szczególnie, gdy nie ma kota w domu… Wtedy samotność woła mnie głośniej.

Czasami brakuje mi swobodnego wyjścia na kawę, lunch z koleżanką. Głupich rozmów, śmiechu i ploteczek. Tęsknię za wieczornymi wyjściami i zabawą, za tańcem… teraz taniec mam w kuchni podczas przygotowywania śniadania. Kiedyś tańczyłam z przyjemnością, dziś się tego wstydzę. Teraz jestem ciągle z moim dzieckiem, które kocham bardziej niż cokolwiek innego na świecie ale potrzebuję pomocy przy niej… abym mogła wyjść do ludzi.

Samotność, brak zajęcia innego niż wychowywanie dziecka i ogarnianie domu to zmora wielu matek. Zamknięte w domu, sfrustrowane, niepewne swojego piękna, przerażone opcją powrotu do pracy zamykają się w sobie. Siedzą samotnie, z dzieckiem. Samotnie z partnerem, mężem. Z kimś ale same, bo same wewnątrz.

Bardzo żałuję, że w naszym kraju nadal jest mało klubów, miejsc dla mam. Gdzie mamy mogłyby przychodzić z dziećmi i być z innymi mamami. Szkoda, że państwo nie inwestuje w  tzw. ogniska pracy pozaszkolnej (gdzie są zajęcia również dla maluchów) czy klubiki maluchów. Szkoda… brak takich miejsc potęguje samotność… u matek.

Jestem ciekawa jak wy drogie mamy odbieracie ten temat? Czy czujecie się tak czasem, czy wasz okres urlopów macierzyńskich, wychowawczych jest wesoły i relaksujący? Czekam na wasze komentarze 🙂 Z pozdrowieniami Bett

 

 

Reklamy